Dijital Yazar

Dijital İçerik Yazarlığı Nedir? (Seri-1)

Bu yazımızda tamamen bana ait olan “dijital yazar ya da dijital içerik üreticisi” kavramı ile karşılaşacaksınız. Aslında bir çok kişinin farkında olmadan yaptığı bir eylemi kelimelere dökmeye çalışacağım. Bu tam da içerik üreticilerine yol göstermesi için yazılmış bir yazı olacaktır. Klasik anlamda seo uyumlu makale nedir, nasıl yazılır sorusunun cevabı olmayacak ancak onu da içine alan kapsamlı bir serinin ilk yazısı olacaktır.

Makale Yazarak Nasıl Para Kazanılır?

makale yazarak para kazanma

Şimdi okuyacağınız yazı “içerik üretimi nedir”, “içerik yazarlığı yaparak nasıl para kazanılır”, “makale yazarak para kazanmak” veya “seo uyumlu makale nedir, nasıl yazılır” gibi standart yazıların biraz ötesinde olacak. Çünkü arama motoru entegreli çalışan makale yazarlığı her ne kadar kişileri baz alsa da Google algoritmasını öncelediği için tam olarak almak istediğiniz verimi alamayacak ve teknikleri asla tam olarak öğrenemeyeceksiniz. Seo uyumlu içerik yazma konusunda tam anlamı ile belirli bir yeterliliğe ulaşmak için iki önemli nokta vardır: İçerik yazarlığında SEO mantığı ve içerik üretiminde tecrübe. Tecrübe zamanla kazanılacak bir konu da olsa SEO mantığını kavrama da gerekli bir olgudur. Ancak bu mantığın zihnimize yerleşmesi de belirli bir tecrübeye dayandığı için ikisi de birbirinin hem sebebi hem de sonucudur. Bunun için “SEO uyumlu makale nedir, nasıl yazılır ve bu işten nasıl para kazanılır” gibi sadece bir tane kaç tane makale okuyarak bu iş öğrenilmez.

İçerik Yazarlığında SEO Mantığı

içerik üretiminde seo mantığı

Öncelikle basit anlamda SEO nedir onu tanımlayalım. SEO (Search Engine Optimization) yani “Arama Motorları Optimizasyonu” Üretilen içeriklerin başta Google olmak üzere tüm arama motorlarında bulunabilir ve kullanıcıya erişilebilir olmasını ifade eden bir terimdir SEO. Bir çok arama motoru vardır (Bing, Yandex, Yaani gibi) ancak Google bu arama motorlarından en önemlisidir. Çünkü kişilerin arama verilerinin nerede ise %90 kadarlık bir kısmını Google Arama Motoru oluşturmaktadır. Bunun için üretilen içeriklerde Google’nin kurallarını önemsemek zorundayız.

Ancak çok net bir şey var ki bunu %100 emin bir ifade ile söyleyebilirim “Google üst yöneticileri ve çalışanları dahi bu yazılımın algoritmasına tam olarak hakim değiller”. Çok iddialı bir ifade olduğunu düşünebilirsiniz ancak değil. Çünkü zaman zaman Google yöneticileri yapılan güncellemeler ile ilgili önemli hale gelen kriterleri ve artık önemsiz konuma düşen (yazılarda etiket gibi) durumları izah etmektedir. Ancak buna rağmen bir çok site aksi çalışma yaparak otoritelerini yükseltmekte ve önemli sıralamalar almaktadır. Hatta 81 tane kopya içerik yazıp (81 il için sadece illerin adını değiştirip) sadece birkaç kelimeyi spinleyip iki farklı site açarak Google’de ilk iki sırayı işgal eden keywordler ile karşılaştığımı belirtebilirim. Bu siteleri şikayet etmemize rağmen hala sıralarını korumaktadırlar. Bunun için Google algoritması öyle bir kaç makale okuyarak anlaşılacak bir şey değildir. Ciddi emek sarf etmek gerekmektedir.

Bunun için her ne söylenirse söylensin kesin ifadeler kullanmak mümkün değildir. Deneyimleyerek bazı veriler elde edilmiştir. Bu deneyimlerin sonucunda ortaya çıkan sonuçları sizlerle paylaşacağım. Her ne kadar aşağıda maddeler halinde sıralayacağım (Önümüzdeki yazılarda) bazı argümanlar olsa da %100 doğruluk içermeyecektir. Sadece Arama motoru şirketlerinin açıklamaları ile SEO konusunda uzman kişilerin değerlendirmelerinin doğrultusunda bir derleme olacaktır.

Tüm bu söylediklerime bakılırsa arama motoru mantığı çok karmaşık bir algoritmaya sahip olduğu görülmektedir. Ancak tek bir cümle ile SEO uyumlu içeriği özetleyecek olursak: Kaliteli ve kullanıcı odaklı yazılan dijital içeriklerdir. Yazarlık serüvenimde öğrendiğim bir şey var ki o da anlattığım ve anlatmış olacağım şeylerden en önemlisidir: “Yazdığınız yazıları  Google algoritmasına yönelik değil de bir insanın okuyacağını düşünerek ve bilerek yazınız”.

İçerik Üretiminde Tecrübe

içerik üretiminde seo ve tecrübe

Dijital yazarların yaptığı en büyük hata aslında kendilerinin dışında gerçekleşen yönlendirmelerden kaynaklanır. İçerik Bulutu, Yaz Kazan, Makale Net gibi birçok içerik sitesi mevcuttur. Yazarlık yapmak isteyenler Google üzerinden “makale yazarak para kazan” gibi aramalar yaparak ilk  bu ve benzeri sitelere ulaşırlar. Ancak bu siteler bir tecrübe isterler. Her ne kadar yazıların nasıl yazılması gerektiğini anlatsalar da neden bu yöntemlerin kullanılması gerektiğinden bahseden eğitimler çok azdır. İçerik Bulutu Youtube Kanalı son zamanlarda kendini dijital sektörde ispatlayan ve dijital yazarların başarı yakalamasını sağlayacak ölçüde yayınlar yapmaktadır. Ancak tam anlamı ile derli toplu bir şey bulmak çok kolay değildir. Bizim dijitalyazar.net sitesini kurma amacımız biraz da budur. İnternet makaleciliği hakkında tek elden bilgileri derleyip toparlamak ve bu bilgileri yazarlara iletmektir.

“Kervan yolda düzülür” diye bir söz var. Bizim tüccarlarımız tarafından çokça kullanılan atasözüdür. Dijital sektörde makale yazarlığı da tam buna uygun bir sözdür. Bu işe başlamadan önce işin püf noktalarını anlatan bir çok makale okuyacaksınız. Dijital yazarlığa dair birçok video izleyeceksiniz. Ancak tam anlamı ile yazarlığa başlamadan işin çoğu ayrıntısını öğrenemeyeceksiniz. Hatta uzun yıllar boyunca web siteleri için içerik bile üretmiş olsanız yine de tam anlamı ile dijital yazar olmuş sayılmazsınız. Hatta yolun yarısını ancak aşmışsınız demektir. Çünkü içerik yazarları onlara verilen konuları istenilen keywordlere uyumlu yazmak zorundadırlar. Yani yaratıcı yazarlık konusunda bir tecrübe kazanmamaktadırlar. Ancak kendi bloglarını kurdukları zaman makale yazmak ne demek anlayacaklardır 🙂 Çünkü işin büyük ve önemli kısmı yazıyı yazmaya başlamadan önce yapılan konu seçimidir. Bu süreçte değerli konular tespit edilir. Kısaca değerli konu, siteye hit getirecek konulardır.

Değerli konu tespiti yapılırken dikkat edilmesi gereken konulara kısaca değinmek istiyorum. Bir çok web sitesinin faaliyet gösterdiği internet aleminde sadece bazı (oranı tam olarak bilemiyorum ama %10’u geçtiğini düşünmüyorum) siteler kazanç elde etmektedirler. İşte bu sitelerin kazanç elde etmelerinin en önemli ve kritik değeri, değerli konu tespiti yapabilmeleridir. Bir örnek ile açıklayalım. Mesela “gül yetiştiriciliği” adlı bir konuda yazı yazmak istediniz ve 100 kelimesi için 15 tl ödeyerek 1000 kelimeli bir yazı yazdırdınız diyelim. Yani 150 tl harcadınız bir yazı için. Belki de bu konuda yazılmış en kaliteli makale sizin sitenizde yer alıyor. Ancak kelimenin aylık hiti toplam 300 olsun. Ve bu yazı arama motorlarında birinci sırada dahi yer alsa bir anlam ifade etmeyecektir.

Şimdi size değerli konunun iki özelliğinden bahsedeceğim. En azından ikisinden biri olmak zorundadır.

  1. Bol hit getirmeli
  2. Önemli konu olmalı

Bol hit getirmenin ne demek olduğunu yukarıda biraz bahsettim. Hit alan sitelerin reklam gelirleri yüksek olmaktadır. Ayrıca tanıtım yazısı ve doğal backlinki de artar. Peki önemli konu nedir? Sektör içerisinde belirli bir piyasası olan ürünlerin ve değerlerin kavramlarını içeren keywordlere önemli konu denir. Aylık arama hacmi düşük dahi olsa o kelimenin değeri yüksektir. Mesela bir elektronik ürünü ele alalım. 30.000 değerinde bir oyun bilgisayarın arama hacmi düşüktür. Ancak bu cihazın parasal karşılığı yüksek olduğu için bu bilgisayarın isminin yer aldığı makale arama motorlarında ön sıralarda yer alırsa bu ürünü satan firmalar ve bu ürüne benzer ürün satan firmalar tarafından önemsenir ve makale önemli hale gelir. Makale ile birlikte sitenin domain otoritesi de önem kazanır. Bazen birinci elden alınan reklamlar Google Adsense kazancını çok rahat bir şekilde geçebilmektedir.

Makale yazarlığında asıl tecrübe makalenin yazılması esnasında kazanılan ve uygulanan kriterler değil makale seçiminde kullanılan argümanları kapsamaktadır. Şimdi size dijital yazar derken neyi kastettiğimi anlatmak istiyorum. Seo uyumlu makale, içerik üretimi nedir, internette makale yazarak nasıl para kazanılır gibi klasik yazıların ötesinde size bir şeyler anlatmak istiyorum. Dijital içerik yazarlığı nedir ve yöntemleri nelerdir? Şimdi size bu süreci birkaç paragraf ile özetleyeceğim.

Dijital İçerik Yazarlığı Süreci Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İnternetten Nasıl Para Kazanılır

Makale yazarlığı serüveni birçok yazar için hemen hemen aynı süreçte gerçekleşir. Bu süreçte kişileri tetikleyen etkenlerden bazıları şöyledir: işsizliğin verdiği ağır bunalım, daha rahat bir ortamda freelancer olarak çalışmanın rahatlığı, düzenli ve sigortalı bir işe gitmekten kaçmak gibi bir çok neden. Tüm bu sebepler kişileri arama motorlarında “internetten para kazanma yöntemleri nelerdir” diye aramaya itmektedir. Bu aramanın sonucunda; kolay para, yatarak para kazanmak, günde 1 saat çalışarak ayda 10 bin lira kazan gibi yan aramalar yapmayanlar yani ciddi anlamda internetten para kazanmak isteyenler ve bir arayış içinde olanlar birçok etkili yöntem ile karşılaşırlar. Ancak kısa vadede az da olsa bir gelir elde edilebilecek bir yöntem olan “makale yazarlığı” ile karşılaşırlar. Yani bu süreç nerede ise hepimizde aynı tecrübe ile gerçekleşir.

Makale yazarlığı yapılarak düzenli ve günlük iş alınabilecektir. Ve yukarıda adını belirttiğim siteler karşımıza çıkar. Ancak her ne kadar düzenli de olsa ya ücret çok düşük olduğu için yada ciddi zor yazılar olduğu için r10.net gibi forumlarda bir arayışa gidilir. Bu tip webmaster portallarında makale işi almaya çalışırken bir yandan da internet piyasasını öğrenir. Blog açma, yazılan içerikler neden ve nereye yazılıyor, Adsense diye bir gerçeğin farkına varmaya başlarlar. Sistemin sermayedarları elini bir şeye sürmeden sadece yazı satın alarak para kazanıyor (zannederler) bunu görürler. Daha sonra yazılım dünyası ile tanışırlar ve makale yazmanın ne kadar zor olduğunun farkına varırlar. “Yeterrr” dediğinizi duyar gibiyim. Yani bu serüveni yaşamış olanlar mutlaka bu süreçten geçmişlerdir. Profesyonel bir makale ajansı kurmak ya da o ajansta yer almak isterler. Ya da kendi sitelerini açmak isterler.

makale yazarlığını bir çok zorluğu vardır

İşte dijital yazarlık burada ve en baştan başlar. Benim dijital içerik üreticisinden kastım bundan önceki süreç değildir. Bundan sonraki süreçtir. İster tüm içerikleri kendileri yazıp editörlüğünü yapsınlar ister bir veya birkaç sitenin içerik yöneticiliğini yapsınlar ister kendileri site sahibi olsunlar asıl içerik üreticiliği orada başlar. Bundan sonraki yazımızda yaratıcı içerik yazarlığı ve içerik yöneticiliğinden bahsedeceğiz.

dijital yazar

Etiket

1 thought on “Dijital İçerik Yazarlığı Nedir? (Seri-1)”

  1. Serbest zamanlı içerik yazarları için, bir diğer alternatif olarak makaleyaz .net sitesini kesinlikle tavsiye ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Webmaster: HuseyinFiliz.com.tr
Close