SEO

SEO Uyumlu Makale Nedir? Nasıl Yazılır?

SEO (Search Engine Optimization) kelimesinin Türkçe karşılığı tam olarak “Arama Motoru Optimizasyonu” şeklinde tabir edilebilir. Dünyanın en büyük arama motoru olan Google organik olarak (reklamsız arama motoru sonuçları) üst sıralarda yer alabilmek için kullanılan tekniğe SEO denilir. SEO site içi ve dışı optimizasyon olmak üzere 2 şekilde değerlendirilir.

SEO Uyumlu Makale Nedir?

SEO Uyumlu Makale Nedir

Google ve benzeri arama motorlarının, site içerisindeki içeriklerin belli kraterlere uygun olmasını ve bu kriterlere uygun içerikleri ön plana çıkarmaktadır. Bu kriterlere uygun olarak hazırlanan makalelere SEO uyumlu makale denir. Eğer sitenize eklediğiniz içerikler bu kriterlere uygunsa Google bu içerikleri arama motorunda daha üst sıralarda gösterir.

SEO Uyumlu Makalenin Önemi Nedir?

SEO Uyumlu Makalenin Önemi Nedir

Site içerisinde yer alan içerikleri Google tarafından öne sürülen kriterler uygun olması birçok açıdan önemlidir. En önemli artısı kuşkusuz içeriklerinizin Google aramalarında daha üst sıralarda yer almasını sağlayarak daha çok hit almasını sağlar. SEO uyumu yalnızca tıklanma sayısını arttırmak için öne sürülen bir şart değildir. SEO uyumlu makaleler kullanıcıların makaleleri daha kolay bir şekilde algılayabilmesi rahatlıkla okumasını sağlamaktadır. Böylece ziyaretçiler sitenizdeki içeriklere beğenerek ilerleyen süreçte daha fazla sitenize uğramaya başlar. SEO uyumlu makaleler ziyaretçilerin sürekli olarak sitenizi ziyaret etmenizi de sağlar.

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır

SEO uyumlu makale yazımının birçok önemli kriteri bulunmaktadır. Bu kriterlerin kuşkusuz en önemlisi sitede yer alan içeriklerin özgün olmasıdır. Makalenizi ne kadar düzgün ve SEO uyumlu yazarsanız yazın eğer makale içerisindeki içerikler başka bir sitede yer alan içeriklerin birebir aynısı ise kopya içerik olarak algılanır ve Google bu noktada sitelere ağır cezalar vermektedir. Bu cezalar arasında sitelerin arama sıralamalarında gerilemesi ve spama düşmesi olarak görülebilir.

SEO uyumlu makale yazarken dikkat edilmesi gereken püf noktaları:

SEO uyumlu makale yazarken dikkat edilmesi gereken püf noktalar

Anahtar Kelime

Sitenize ekleyeceğiniz makalenin ilk olarak kimleri hedef aldığını belirlemeniz gerekiyor. Yazdığınız içerikle yaş, cinsiyet, konum, bilgi içeriği gibi birçok konuda düşünerek bu kriterlere uygun bir anahtar kelimesi seçmemiz gerekmektedir.

Anahtar Kelime Seçimine Özenle Yaklaşın

Anahtar kelime seçerken okuyucunuzla buluşuyormuş ve onunla sohbet ediyormuşsunuz gibi düşünün, kelimeleri özenle seçin ve karşınızdaki okurun ne istediğini, makale ile istediğini alıp almadığını gözlemlemeye çalışın.

Rekabeti Göz Ardı Etmeyin

Rekabet kuşkusuz her alanda bulunduğu gibi web siteleri arasında da bulunmaktadır. Eğer rakiplerinizden bir adım önde olursanız içerikleriniz onlardan daha fazla ilgi çeker ve daha çok okuyucuya ulaşırsınız.

Birden Fazla Anahtar Kelime Kullanın

Bir konuyu açıklarken yalnızca bir kelime üzerinden strateji yürütmeyin, nitekim anlatmak istediğiniz konuyu anlatacak daha fazla kelime olacağını unutmayın. Nitekim içeriğinizde ana konunun yanı sıra birçok benzeri ve alt konuya da değinebilirsiniz. Bu sayede daha çok anahtar kelime ile daha fazla aramayı hedefleyebilirsiniz.

Okunabilirliği Kolaylaştırın

Ziyaretçilerinizin içeriklerinizi daha rahat okuyup anlayabilmesi için alt başlıklar ve paragraflar kullanın. Paragraflar ile okuyucularınızın yazdıklarınızı hazmedebilmesini sağlar ve onların adım adım yazdıklarınızı algılayabilmesini sağlar. Alt başlıklar ile de anlatmaya çalıştığınız konularınızı kategorilere ayırın böylece okuyucu içeriğinizde tam olarak ne aradığını kolaylıkla bulur ve kısa sürede sıkılarak sitenizden ayrılmaz. Alt başlıklar ve paragraflar okuyucuların dinlenme fırsatı bulmasını sağlar ve bu kısa sürede olsa dinlenme süreçlerinde yazdıklarınızı anlamasını sağlar.

Cümlelerinizi ve Kelimelerinizin Dikkatle Seçilmesi İçin Kalın ve İtalik Biçimlendirmeler Kullanın

Makalenizde yer alan önemli bilgileri kalın veya italik bir şekilde biçimlendirerek okuyucuların dikkatini çekmeye çalışın. Örneğin makalenizde önemli bir olayla ilgili tarih veriyorsanız bu bilgiyi kalın veya italik yaparak okuyucunun dikkatini o noktaya çekmeye çalışın.

Makale Başlığı Oldukça Önemli

Makalenizde ele aldığınız konuyu en iyi şekilde özetleyen ve bir o kadarda merak uyandıran bir başlık seçin. Makale içeriğinizin tam olarak ne olduğunu okuyucu başlıktan anlayabilsin. Bu noktada anahtar kelimenizin makale başlığında yer alması oldukça isabetli olacaktır.

Recep ÇOLAK

Etiket

Son İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Webmaster: HuseyinFiliz.com.tr
Close